Hak holowniczy w Honkerze z adapterem USA 2”

Tak na zdrowy rozsądek, hak holowniczy w honkerze, to rzecz mocno przydatna i pożądana. Są z tym czasem małe problemy. Honker jest jak wiadomo samochodem wysokim i zamontowanie haka na odpowiedniej wysokości jest wyzwaniem. Ja w swoim Honkerze 2000 miałem zamontowany klasyczny fabryczny hak z zaczepem kulowym. Mam to oczywiście wbite w dowód rejestracyjny.

Problem jest tu taki, że o ile nie przeszkadza on w jeździe w terenie, bo jest wysoko to trudno do niego zapiąć klasyczną przyczepkę, bo kula jest na wysokości 57 cm co powoduje, że przyczepka tyłem szura po ziemi.

Są też inne rozwiązania, gdzie hak jest niżej, ale wtedy w terenie spełnia on funkcję pługa.

Moim zdaniem rozwiązaniem może tu być zastosowanie tak zwanego adaptera USA 2″.

W USA jest zupełnie inny standard, jeżeli chodzi o haki holownicze. Jeżeli samochody z takim rozwiązaniem trafiają do Europy to musza stosować owe adaptery.

Zaletą tego rozwiązania jest różnorodność tych adapterów i wiele różnych możliwych zastosowań. Do korzystania w Honkerze z takiego adaptera potrzebne jest odpowiednie gniazdo, do którego ten adapter można wpiąć.  

Takie gniazdo można kupić bez problemu, tylko trzeba zwrócić uwagę na rozstaw śrub. W Honkerze 2000, jest to 83×56 mm. Takie adaptery oczywiście właściwego producenta posiadają homologację europejską co oznacza, że można je stosować na terenie całej Unii.

Przy zakupie zwróćcie proszę na to uwagę.

Jak już mamy gniazdo to potrzebny jest wspomniany adapter. I tu również występują różne wersje i odmiany w zależności od potrzeb. W moim przypadku zastosowałem adapter -115 mm co oznacza, że obniża wysokość kuli o taką właśnie wartość.

Po rozpakowaniu przesyłki wygląda to tak:

Montaż całości jest banalnie prosty, bo wystarczy odkręcić i przykręcić 4 śruby, a efekt jak na zdjęciu.

Po założeniu adaptera co trwa z 5 sekund można zapinać przyczepkę.

Środek kuli mamy na wysokości trochę poniżej 42 cm, czyli górna dopuszczalna granica dla standardu europejskiego.

Montujemy go tylko wtedy kiedy jest potrzebny, co powoduje że nie przeszkadza w terenie.

Oczywiście oprócz adaptera kulowego możemy stosować wiele innych różnych adapterów. Od platformy bagażowej poczynając, przez bagażniki na rowery, po mocowania do hamaków, itd., itp.

Koszt całego zestawu który tutaj przedstawiłem wyniósł mnie 611 PN.

Mam nadzieję, że macie o czym myśleć, albo i nie 🙂

Autor: Grzegorz Siwiec
Data publikacji: 24 sierpnia 2023

brak komentarzy on Hak holowniczy w Honkerze z adapterem USA 2”