Kupując używanego honkera wyposażonego w okna przesuwne zmontowane w hardtopie jest duża szansa, że ich uszczelki oraz sama ramka będą miały swoje najlepsze czasy już za sobą.
W niniejszej instrukcji opiszę jak zdemontować okna, a następnie rozebrać je na części pierwsze, a następnie złożyć na nowych lub odnowionych częściach. Opis dotyczy okien hardtopu najnowszego typu tj. z honkerów 2000.
- Wyciągnięcie okna z hardtopu.
W tym celu musimy wypchnąć uszczelkę trzymającą okno na zewnątrz. Uszczelki nie posiadają klinów.
2. Rozebranie okien.
Aby rozebrać okno na części pierwsze musimy najpierw poluzować nieruchomą szybę (to ta z założoną czarną listwą na krawędzi). Aby to wykonać należy rozwiercić jeden nit, którym przyczepiona jest blaszka wychodząca z metalowej listwy założonej na szybę (blaszka ta jest zlokalizowana tylko na dole okna).
Kiedy mamy już luźne obie szyby, przesuwamy je raz w jedna, a potem w drugą stronę i wyciągamy uszczelkę, po której poruszają się szyby. nieraz uszczelka jest wklejona i trzeba się nieźle napocić aby ją wyrwać. Można sobie przy tym pozwolić na jej porwanie, ponieważ składać okno będziemy już na nowej uszczelce.
Na sam koniec należy wyciągnąć obie szyby z ramki. W tym celu należy sobie nieco pomóc rozszerzając w rękach ramkę.
3. Regeneracja ramek oraz zakup nowych elementów.
Zdemontowane ramki w zależności od stanu możemy czyścić i malować ręcznie lub wysłać do piaskowania i malowania proszkowego (ja skorzystałem z tej opcji).
Bezwzględnie należy wymienić uszczelkę, po której przesuwają się szyby. Uszczelkę można dostać w różnych sklepach, w różnych cenach. Można ją kupić w wielu sklepach na metry. Występuje pod nazwą SF7. Najtaniej udało mi się ją dostać w sklepie http://uszczelkigumowe.com/ po 10zł brutto za metr.
W moim przypadku niestety i szyby były bardzo porysowane i wymagały wymiany. Producentem tych szyb jest GLASPO, a zakupiłem je bez problemu i w przystępnej cenie w sklepie Auto-Adler w Lublinie.
4. Przygotowanie do składania.
W pierwszym etapie docinamy uszczelkę na długość (w tym celu należy ją sobie najpierw przymierzyć).
Po docięciu należy zrobić nacięcia na uszczelce na jej „zakrętach” oraz wyciąć podłużne otwory na dolnej płaszczyźnie, które zapewnią swobodny odpływ wody.
W przypadku zakupu nowych szyb, należy przełożyć ze starych metalową listwę na krawędź jednej z nich (tej, która będzie nieruchoma, a więc nie ma otworu na zatrzask).
5. Składanie okien
Gdy wszystko mamy gotowe przystępujemy do składania.
W pierwszej kolejności wkładamy w ramkę szyby, nieco ją rozszerzając z wyczuciem. Następnym krokiem jest wsunięcie uszczelki pomiędzy ramkę a włożone w nią szyby. Aby czynność była łatwiejsza warto najpierw psiknąć na uszczelkę olejem silikonowym.
Ostatnim elementem jest ponowne zablokowanie jednej z szyb. Warto przedtem dokładnie umyć obie szyby, szczególnie w miejscu gdzie na siebie nachodzą i gdzie po zablokowaniu już nigdy nie będziemy mieli swobodnego dostępu.
Aby zablokować szybę należy przynitować ją w przeznaczonym do tego miejscu.
6. Montaż okna w hardtopie
Należy zamontować okno przy użyciu oryginalnej uszczelki.
brak komentarzy on Regeneracja okien przesuwnych hardtopu