Honker 2000 2N – Wojas

Przed i po…

Honker 2000 2N z grudnia 2003 roku. – auto po remoncie kapitalnym wykonanym w latach 2016/2017 .

Po sezonie 2018 auto ponownie trafiło do serwisu blacharskiego aby wymienić elementy poszyć, które w 2016/2017r. były tylko naprawiane miejscowo. Zależy nam aby honker był jak nowy dlatego postanowiliśmy wymienić te elementy pomimo, że auto prezentowało się bardzo dobrze. W końcu grupowy democar nie może być łatany 😉

Auto po remoncie do obejrzenia – >>TU<<

Był to największy z realizowanych przez nas remontów honkera. Samochód został całkowicie rozebrany i złożony na nowych lub zregenerowanych częściach. Remont główny trwał ponad rok, drobne prace końcowe wciąż trwają. Obecnie pojazd prezentuje się jak fabrycznie nowy. Ponadto zainstalowano wiele dodatkowego wyposażenia.


HISTORIA AUTA:

Zakupiony 5 września 2015r. – Auto po całkowitej odbudowie, trwającej przez cały 2016 rok, prace mechaniczne i wykończeniowe wciąż trwają (kwiecień 2017).

Stan w dniu zakupu: Auto zaniedbane, z rodowodem energetycznym, zarejestrowane na dwie osoby, silnik Andoria w wersji Euro3, posiada blokadę tylnego mostu(niesprawną), wyciągarkę Ramsey REP8000, wzmocnione tylne zawieszenie, blacharka do naprawy (progi, ramki okien, drzwi), prawie nowe opony GoodYear G90, obiecujący stan techniczny…


REMONT + MODYFIKACJE:

Opis remontu kapitalnego tego honkera został dla porządku podzielony na etapy. Nie wszystkie numery etapów są zgodne z kolejnością realizowanych prac – wynika to z faktu prowadzenia wielu napraw równolegle.


Etap 0: Rejestracja

Zanim wystartował remont, honker został przerejestrowany na 9 osób. W tym celu w uprawnionym serwisie zdemontowano kratkę oraz zamontowano fabryczne kesony z ławeczkami, a następnie wykonano specjalne badanie techniczne w OSKP potwierdzające prawidłowe wykonanie modyfikacji. Operacja ta, choć niełatwa i dosyć kosztowna, była możliwa tylko dlatego, że data pierwszej rejestracji wypadała przed 2007r. od kiedy to wymagane są w autach fotele z pasami, ustawione w kierunku jazdy. Honkery zarejestrowane pierwszy raz po 2007r. (konkretna data wypada jakoś w połowie roku 2007) i wyposażone w ławeczki, niestety nie mają możliwości zwiększenia ilości miejsc siedzących w dowodzie rejestracyjnym.

AKTUALIZACJA: W lipcu 2016 roku zaostrzyły się przepisy umożliwiające zwiększenie ilości miejsc siedzących w dowodzie rejestracyjnym. Obecnie operacja jest jeszcze trudniejsza do wykonania – nikt z naszej grupy jeszcze nie zwiększył ilości miejsc siedzących po tym terminie.


Etap 1: Blacharka.

Remont blacharski zakłada wymianę wszystkich drzwi, ramek szyb oraz błotników na fabrycznie nowe, po kataforezie. Naprawione zostaną progi oraz przerobione zostaną nowe kesony (podstawy tylnych ławeczek), tak aby dostęp do nich znajdował się pod ławeczkami zamiast standardowych zewnętrznych schowków.


Etap 2: Zdjęcie nadwozia, przygotowanie ramy do piaskowania, przygotowanie nadwozia do malowania.

Po odbiorze auta od blacharza, zdjęte zostało nadwozie. Rama została dokładnie umyta i dostarczona do zakładu piaskującego. Nadwozie zostanie rozebrane na części, dokładnie oczyszczone, a na koniec zostanie zakonserwowane od spodu.


Etap 3: Piaskowanie, malowanie i uzbrojenie ramy.

Rama została wypiaskowana i pomalowana. Jeden z uchwytów poduszek nadwozia był pęknięty i wymagał naprawy. Naprawy wymagały też zaczepy chłodnicy. Spora część elementów zawieszenia oraz zderzaki i stopnie zostały wypiaskowane i pomalowane proszkowo. Wymieniono szereg elementów takich jak przewody (m.in. hamulcowe), poduszki (m.in. reduktora, nadwozia), układ wydechowy.


Etap 4: Konserwacja nadwozia.

Przed założeniem nadwozia na odnowioną ramę, jego spód oraz elementy takie jak drzwi i błotniki zostały pokryte specjalną konserwacją.


Etap 5: Osadzenie nadwozia na ramie oraz transport do serwisu, w którym auto zostanie dokończone.

Nadwozie w końcu wróciło na ramę! Wszystko zostało podłączone i auto znów jest „na chodzie”. Honker na lawecie trafił do profesjonalnego serwisu, w którym zostanie pomalowany i złożony oraz dokończona zostanie szeroko pojęta mechanika. Z tego miejsca honker wyjedzie już niczym nowy z fabryki 😉


Etap 6: Lakierowanie nadwozia.

Lakierowanie wystartowało! Wybrana została farba poliuretanowa RAL6006 (półmat) – taka sama jaką polakierowany został team’owy star 744. Lakierowanie, jak widać na zdjęciach, odbywa się w profesjonalnych warunkach.


Etap 7: Mechanika.

Wykonane dotychczas naprawy (przynajmniej te o których pamiętam 🙂 ):

 • wymiana kompletnego układu wydechowego
 • wymiana układu paliwowego (w tym baków, wskaźników poziomu paliwa przewodów paliwowych sztywnych i miękkich, filtra paliwa z obudową, uszczelnienie zaworu baków)
 • wymiana przewodów systemu odpowieterzania układu napędowego
 • wymiana większości elementów układu hamulcowego na nowe (oryginalne zaciski, tarcze, klocki, bębny, przewody sztywne i miękkie)
 • wymiana elementów zawieszenia (tuleje, końcówki drążków, drążki kierownicze itp.)
 • wymiana amortyzatorów wraz z ich podstawami
 • regeneracja wtryskiwaczy
 • regulacja pompy wtryskowej (regulacja kąta wtrysku)
 • wymiana świec żarowych oraz przekaźnika sterującego
 • wymiana alternatora i rozrusznika na nowe, oryginalne
 • wymiana intercoolera na nowy
 • wymiana nagrzewnicy kabiny
 • pojazd po wymianie sprzęgła, rozrządu
 • wymiana podpory wału napędowego
 • wymiana poduszek nadwozia
 • wymiana poduszek silnika
 • wymiana poduszki skrzyni biegów
 • wymiana poduszek reduktora
 • wymiana przegubów dwukrzyżakowych na nowe
 • wymiana wszystkich filtrów i płynów eksploatacyjnych
 • wymiana większości przewodów gumowych oraz opasek zaciskowych pod maską
 • wymiana papierowych przewodów rozprowadzających po kabinie powietrze z dmuchawy na mocniejsze aluminiowo-plastikowe
 • wymiana licznych przekaźników (mikrokontrolerów)
 • profesjonalna regeneracja wałów napędowych
 • wymiana korków spustowych skrzyni biegów, miski olejowej, mostów
 • naprawa hamulca ręcznego (wymiana praktycznie wszystkich elementów łącznie z drążkiem)
 • wymiana siłownika blokady tylnego mostu na nowy
 • wymiana zbiorniczka oraz pompki płynu spryskiwaczy
 • wymiana łożyska oporowego sprzęgła
 • profesjonalna regeneracja reduktora 
 • wymiana obudowy filtra powietrza
 • wymiana obudowy filtra paliwa

Etap 8: Dorabianie elementów dodatkowych.

Wiele dodatkowych elementów wyposażenia zostanie dorobionych… Oto część z nich:


Etap 9: Piaskowanie i malowanie proszkowe elementów.

Elementy takie jak m.in. zderzaki, orurowanie, felgi, progi rurowe, stelaże foteli i ławeczek zostaną wypiaskowane oraz pomalowane proszkowo. Dodatkowo takim samym zabiegom poddane zostaną dokupione/dorobione elementy takie jak rurowa podstawa koła zapasowego, osłony lamp i kierunkowskazów oraz podstawa anteny. Na bocznych progach zamiast blachy ryflowanej zainstalowane zostaną specjalne, ogumowane nakładki antypoślizgowe.


Etap 10: Regeneracja wyciągarki.

Wyciągarka po 12 latach użytkowania była sprawna ale pracowała z wyraźnymi oporami oraz wyglądała bardzo nieestetycznie. Po rozebraniu okazało się, że jedno z łożysk ślizgowych jest zupełnie uszkodzone dlatego oba zostały wymienione. Wyciągarka została oczyszczona, pomalowana, założono nową linę i hak oraz dodano pilota bezprzewodowego.


Etap 11: Modyfikacja licznika.

Każdy kto jeździł honkerem 2000 wie, że licznik jest niedopracowany. Po pierwsze nie posiada obrotomierza oraz w słoneczne dni ma zupełnie niewidoczne podświetlenie ikon. Mój licznik został tak zmodyfikowany aby wyeliminować te niedogodności – szerzej ta modyfikacja zostanie opisana w dziale WARSZTAT. Dodatkowo zmodyfikowałem podświetlenie panelu sterowania nawiewami, ma podświetlenie LED, które ściemnia się razem z podświetleniem licznika.


Etap 12: Nowa tapicerka oraz pokrowce.

Tapicerka foteli oraz ławeczek zostanie wykonana od nowa. Wykonane też zostaną nowe pokrowce na: wyciągarkę, szperacz dachowy, tylne koło zapasowe, priorytety drogowe oraz nowa osłona zimowa wlotu powietrza. Wszystko to zostanie wykonane z zielonej cordury 1000. Stelaże foteli i ławeczek zostały wypiaskowane i pomalowane proszkowo. Kierownica została obszyta skórą.


Etap 13: Regeneracja deski rozdzielczej oraz innych elementów wnętrza.

Deska oraz inne elementy „plastikowe” zostały zdemontowane i zostały poddane regeneracji. Duża ilość elementów została zastąpiona nowymi. Przy okazji wymienione zostaną przewody rozprowadzające powietrze do nawiewów – fabryczne papierowe zostaną zamienione aluminiowymi.


Etap 14: Zbieranie niezbędnych części oraz drobne prace do wykonania przed składaniem auta.

Choć auto jeszcze przez jakiś czas nie będzie złożone, kompletowane są już liczne części, które będą niezbędne podczas tego etapu prac. Dodatkowo w nadwoziu wiercone są otwory pod dodatkowe wyposażenie (krańcówki, lampę szlakową Notek, uchwyty kanistra itp.) oraz wykonywane są inne drobne prace.


Etap 15: Składanie pojazdu

Ruszyły pierwsze, na razie drobne prace. Na tym etapie składane są poszczególne elementy auta.

Prace drobne:

 

Składanie zasadnicze: